Přástevník kostivalový

(Euplagia quadripunctaria)Krásně zbarvený přástevník kostivalový na kostivalu netrvá. Obývá teplé skalnaté lesostepní oblasti a dospělé jedince tohoto vzácného druhu motýla můžeme spatřit od konce června do začátku září sedící na nektaronosných rostlinách. Jeho housenky žijí často na mnoha druzích bylin i dřevin.
Další fotografie
Vstup do nálezové databáze (NDOP)

Jeho charakteristický vzhled nenechá nikoho na pochybách o jeho výjimečnosti. Přástevníka kostivalového najdeme nejčastěji v teplejších lesostepních oblastech, kde oko návštěvníka spolehlivě přitáhne kontrastní barevná kombinace jeho křídel. Zatímco vrchní, černozelená křídla má protkaná bělavými či žlutavými pruhy, spodní křídla mají zářivý oranžový až červený odstín. Zadeček přástevníka je rovněž oranžový, navíc jej však zdobí řada černých teček. Příroda působivě vybarvila i jeho housenky. Hřbet mají černohnědý a žlutým pruhem a drobnými bílými tečkami. Jejich bříško je žlutohnědé. Housenky se líhnou se na podzim a jsou docela malinké. Na počátku života konzumují byliny, po přezimování už nepohrdnou ani listy stromů a keřů.

Dospělé přástevníky můžeme v červenci a srpnu spatřit během dne i noci, jak saje nektar z květů sadce, bodláku, starčeku a dalších růžově a fialově kvetoucích rostlin.

V České republice přástevník kostivalový obývá řadu lokalit v nižších a středních polohách teplejších oblastí. V Českém středohoří se mu daří zejména na Radobýlu, Lovoši, na Bílých stráních u Litoměřic, ale i na lokalitách v celé Portě Bohemice. Setkat se s ním dá i na Milešovce či v Lounském středohoří.

Příčiny ohrožení

Přástevníkovi kostivalovému škodí jak příliš intenzivní hospodaření, tak i úplná absence péče o krajinu, kdy dochází k plošnému zarůstání otevřených stanovišť náletovými dřevinami. Vyžaduje úměrnou pastvu i kosení. Je citlivý na výseky lemových křovin a vysušování stanovišť.

Ochranná opatření

Šetrná péče o lesostepní biotopy, tedy životní prostředí přástevníka kostivalového, je nejvýznamnějším předpokladem pro jeho rozmnožování. Svědčí mu tradiční hospodaření, mýcení náletových dřevin a sečení travních porostů mozaikovým způsobem.