České středohoří prokoukne

Únor 2018 – Litoměřický deník, Ústecký deník, Teplický deník, Děčínský deník, Žatecký a lounský deník

Autor: Jan Štok

Vysekání a obnovy se dočká celkem 277 hektarů pozemků.

Ústecko – Příštích šest let má změnit tvář cenných lokalit v Českém středohoří. Léta neobhospodařované pozemky se dočkají vysekání a obnovy, na loukách se budou opět pást zvířata a chráněné živočichy čeká intenzivnější péče. Tak alespoň vidí budoucí „šestiletku“ Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří.

S pomocí evropského programu Life plánuje Agentura ochrany přírody a krajiny navrátit původní ráz 277 hektarům pozemků.

Projekt se dotkne 19 lokalit. Plánovaná opatření promění hlavně centrální části Českého středohoří evidované jako evropsky významné lokality.

„Jedná se o Bílé stráně u Litoměřic, Borečský vrch, Holý vrch u Hlinné, Košťálov, Lipskou horu, Lovoš, Milešovku, Portu Bohemicu a Radobýl,“ vysvětlila manažerka projektu Gabriela Kubátová. Obnova se má týkat i pozemků, které tato území spojují. „Jde o Bílé stráně pod Košťálovem, Bílé stráně pod Lipskou horou, Bílé stráně pod Radobýlem, Dolní Zálezly, vršek Kočka, Kostelní vrch, Ledvinův vršek, Lísku, Sady u Blešna a Stráně pod Lovošem,“ doplnila Kubátová.

Všechna tato území čekají například výřezy nežádoucích dřevin, tradiční pastva a kosení nebo dosadba původních vzácných dřevin v lesích. Těmi je například jeřáb břek nebo hrušeň polnička, kterými v minulosti Středohoří překypovalo.

Kromě péče o krajinu chce projekt také vzdělávat turisty, má vzniknout i průvodce Českým středohořím ve formě mobilní aplikace.

Pomoc farmářům

Podpory by se mohli dočkat i výrobci lokálních produktů. „Přímými dotacemi podpoříme mimo jiné farmáře a zemědělce, kteří budou hospodařit na svých pozemcích k přírodě ohleduplně, a pokud budou mít zájem, pomůžeme jim získat regionální značku pro jejich produkty,“ přiblížil projekt ředitel Správy CHKO České středohoří Petr Kříž.

Podobnou činností se už před lety začal zabývat místní zemědělec Daniel Pitek. Ten se pozemkům, které obhospodařuje, snaží navrátit vzhled, jaký měly před desítkami let. „Založili jsme remízky, na travních porostech držíme solitérní dřeviny a vytvořili jsme čtyřicet vodních tůní, které slouží k zadržování vody v krajině a podporují výskyt ptáků, obojživelníků, plazů nebo hmyzu,“ vysvětlil Pitek. I on v projektu Life v Českém středohoří figuruje. „Je jednoznačně vidět, že to přispívá k druhové pestrosti jak rostlin, tak živočichů.

Zlepšuje se i bilance vody v krajině a mikroklima. Objevili se nám tu čolci, černí čápi, volavky, bekasíny nebo vzácná sova kalous pustovka. U Milešovky se ornitologům dokonce podařilo okroužkovat i ledňáčka,“ prozradil Pitek.

Nejde o první projekt stejného druhu. Loni byla úspěšně dokončena obnova v Lounském středohoří.