Napsali o nás

Brontosauři pomáhali na přírodní památce Hradiště u Hlinné

O víkendu se brontosauři vydali na pomoc ochraně přírody v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Na přírodní památce Hradiště pomáhali s vysekáváním křovin hlohu a šípku, kterými zarůstají stráně chráněné lokality.
číst dále

Středohoří prokouklo a ožívá. Náletů ho zbavují i hlinští dobráci na Holém vrchu.

O návrat původních druhů usilují ochránci přírody z projektu LIFE České středohoří. Pomáhají jim místní hospodáři a dobrovolní hasiči.
číst dále

30 let, šest miliard eur, 5 500 projektů - to je LIFE

V průběhu 30 let pomohl financovat a realizovat více než 5 500 úspěšných projektů za téměř 6 miliard eur napříč celou Evropou. To je podpis programu LIFE - finančního nástroje Evropské unie, který podporuje četné aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu již od roku 1992. V současné době probíhá v Evropě více než tisíc projektů. Evropská komise na ně vyčlenila pro období 2021 až 2027 5,45 miliard eur. Oproti předcházejícímu období jde o šedesátiprocentní navýšení finančních prostředků. Zároveň se program LIFE rozšířil o pilíř Přechod k čisté energii. Podpora projektů je tak směrována do čtyř podprogramů: Příroda a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně a Přechod na čistou energii.
číst dále

Projekt LIFE oživí České středohoří

České středohoří – V Českém středohoří žije na 2300 druhů motýlů a tisíce dalších vzácných organismů. Šestiletý projekt LIFE České středohoří za 60 milionů korun má kromě jiného podpořit šest konkrétních druhů. Bude k tomu potřeba mimo jiné stovka ovcí.
číst dále

Ochránci přírody prořezávají vršky Českého středohoří kvůli chráněnému konikleci

Z vrcholků Českého středohoří se v těchto dnech ozývají motorové pily. Dobrovolní hasiči a ochránci přírody je totiž čistí od šípků, akátů a dalších náletových dřevin. Důvodem je ochrana některých kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů.
číst dále

Ovce vracejí kopci původní podobu

Původní podobu se daří vracet loukám a stráním kolem vrchu Radobýl poblíž Litoměřic, kde je jedna z největších skalních stepí v Českém středohoří. Může za to ruční sekání rostlin a hlavně stádo ovcí, které spásá zdejší trávy. Nejde o žádnou novinku, ovce využívali už naši předkové, naposledy to bylo krátce po druhé světové válce, pak však více než 70 let louky na Radobýlu zarůstaly. Vlivem toho začaly mizet vzácné druhy teplomilných rostlin a živočichů.
číst dále

Evropské peníze pomáhají chránit přírodu v Bílých Karpatech, Českém středohoří i jinde

Stav evropské přírody by byl bez unijního dotačního programu LIFE horší než nyní. To jsou výsledky publikované Evropskou komisí ve studii Bringing nature back through LIFE. Dotační program LIFE je zaměřen na přírodu v evropské soustavě chráněných území Natura 2000.
číst dále

Naturschützer auf vier Beinen - Ochránci přírody na čtyřech nohách

Na začátku září 2020 vzbudili naše aktivity zájem i u německých sousedů. Redaktor Sächsische Zeitung s námi absolvoval procházku po Radobýlu, při které jsme mu přiblížili podstatu péče o významné lokality za pomocí managementů, zejména pak pastvy ovcí a koz.
číst dále

České středohoří prokoukne

Ústecko – Příštích šest let má změnit tvář cenných lokalit v Českém středohoří. Léta neobhospodařované pozemky se dočkají vysekání a obnovy, na loukách se budou opět pást zvířata a chráněné živočichy čeká intenzivnější péče. Tak alespoň vidí budoucí „šestiletku“ Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří.
číst dále

České středohoří: to je podmanivá zahrada Čech i pravěký menhir

Ústecký kraj - Moderní doba si často žádá oběti, a tak musejí lesy, louky i úrodná pole často ustoupit. Naštěstí jsou naše nejcennější přírodní oblasti a lokality chráněny zákonem, budoucí generace se tak bude moci i nadále těšit z krás a darů naší země. CHKO České středohoří, co do velikosti druhá největší u nás, láká návštěvníky především svým malebným krajinným rázem, jenž nemá ve střední Evropě obdoby.
číst dále

Čistí středohoří od náletů. Dnes v Hlinné ukážou proč

Hlinná – Romantické paloučky na kamenných terasách v první zóně chráněné krajinné oblasti. Ty odhalila nově vysekaná část historické stezky a původních pastvin u Hlinné na Litoměřicku.
číst dále

Slavnosti stepí představily unikátní přírodu

Pozorování syslů, svezení na koni, prohlídka stepního ptactva či hmyzu nebo soutěž v zábavných disciplínách, to je jen zlomek aktivit, které čekaly v sobotu na malé i velké návštěvníky 7. ročníku Slavností stepí na vrchu Raná u Loun.
číst dále